2023-12-04 08:18:38
Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia nowego nagrobka oraz oznaczenie tabliczką
Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia nowego nagrobka oraz oznaczenie tabliczką "Grób Weterana" chor. Stanisława Leśniaka.
Obecnością nas zaszczycili:
- Pani Maria Mazurkiewicz, Kujawsko – Pomorska Kurator Oświaty,
- Pan Mirosław Sprenger, Kierownik Referatu Edukacji Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy,
- Pani Ewa Kozłowska, Specjalistka do spraw realizacji Programu #ŻołnierzeNiepodległości Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku,
- Pan por. Lesław Welker , Prezes Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Toruń
- Pani Renata Maria Janczak, Zastępca Burmistrza Miasto i Gmina Łasin,
- Pan Marcin Dziadzio, Wicestarosta Powiatu Grudziądzkiego Starostwo Powiatowe w Grudziądzu,
- Pan Janusz Heinrich, Przewodniczący Rady Miejskiej Łasin, wraz z Radnymi
- Pan Benedykt Stecki, sekretarz Miasta i Gminy Łasin,
- ks. kan. Grzegorz Grabowski, proboszcz Parafia św. Katarzyny w Łasinie ,
- Pani Elżbieta Zakierska, Dyrektor Szkoła Podstawowa w Łasinie,
- Pan Marcin Pinker, właściciel firmy „Usługi pogrzebowe” i wykonawca nagrobka
- Pan Mirosław Guzowski, przedstawiciel zarządcy cmentarza,
- Strzelcy z JS 1909 Toruń ZS „Strzelec” JP z JS 1909 Pluton 3 Grudziądz, pod dowództwem sekcyjnego Marcela Jasińskiego. Dowódcę Jednostki 1909 reprezentował inspektor ZS Marek Wachonin,
- mieszkańcy Łasina,
- uczniowie Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Łasinie
- Pani Aleksandra Jankowska, Prezes Klub Historyczny im. Armii Krajowej- Łasin wraz z członkami Klubu.
Spotkaliśmy się z uwagi na szczególną okoliczność.
Odsłoniliśmy nowy nagrobek bohatera walk wolność i niepodległości Polski, chorążego Stanisława Leśniaka, członka Związku Strzeleckiego, żołnierza Legionów Józefa Piłsudskiego, żołnierza wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku, żołnierza wojny obronnej 1939 roku, żołnierza Polskich Sił na Zachodzie. Oznaczyliśmy go tabliczką "Grób Weterana".
Członkowie Klubu Ola Borkowska i Nadia Jasińska zaprezentowali sylwetkę Bohatera oraz wspomnienie naszych działań, które doprowadziły do dzisiejszej uroczystości.
Działanie to było możliwe dzięki:
- Instytutowi Pamięci Narodowej, który sfinansował koszt projektu,
- firmie „Usługi Pogrzebowe” Marcina Pinkera, która projekt materialnie zrealizowała,
- Biuru Upamiętniania Walk i Męczeństwa, które dokonało wpisu do ewidencji grobów weteranów,
- Prezesowi Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Łasinie, który rozpoczął działania na rzecz upamiętnienia Bohatera oraz podjął się realizacji projektu,
- Burmistrzowi Miasta i Gminy Łasin, który aktywnie wspiera wszystkie działania Klubu.
Oficjalnego odsłonięcia nowego nagrobka dokonali: Kierownik Referatu Edukacji Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, Pan Mirosław Sprenger i Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Łasin, Pani Renata Janczak.
Następnie poświęcenia nagrobka dokonał proboszcza łasińskiej parafii, ks. kan. Grzegorz Grabowski.Odmówiono także modlitwę za śp. Stanisława Leśniaka oraz jego żonę Apolonię.
W części wspomnień i podziękowań głos zabrali: z Instytutu Pamięci Narodowej - Mirosław Sprenger, Pani Maria Mazurkiewicz, Kujawsko-Pomorska Kurator Oświaty, Wicestarosta Grudziądzki Marcin Dziadzio, Renata Janczak, Zastępca Burmistrza MiG Łasin oraz Prezes Klubu Aleksandra Jankowska. Podkreślano, jak ważne jest upamiętnianie bohaterów dla lokalnych społeczności. Zwrócono uwagę także na rolę nauczycieli - pasjonatów, którzy potrafią zainteresować uczniów taką historią. Ważne dla młodego pokolenia jest kształtowanie ich sumień i zainteresowań w duchu miłości Ojczyzny i poszanowania dorobku poprzednich pokoleń.
Na koniec złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono światełka naszej pamięci.
Uroczystość poprowadził sekcyjny ZS Marcel Jasiński, dowódca 1 Drużyny Grudziądz, działającej w Łasinie.
Śpij , Kolego, w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie.
Notka biograficzna chor. Stanisława Leśniaka
Chorąży Stanisław Leśniak
ur. 2 IV 1895 w Żywcu, s. Wawrzyńca i Karoliny.
Przed wojną należał do Związku Strzeleckiego "Strzelec" w Żywcu. Ps. Trzecieski
Mieszkał przy ul. Kościuszki w Żywcu.
Stanisław Leśniak walczył w Legionach Polskich od 08.1914 roku do 02.1918 roku.Odnotowany w Legionach Polskich w stopniu szer. w 2. pp II Brygady i Oddziale Telefonicznym Komendy Legionów Polskich (1917). Następnie był internowany w Żurawicy do 04.1918 roku, po czym 01.05.1918 roku jako żołnierza armii austriackiej wysłano go na front włoski, gdzie walczył do końca I wojny światowej.
Podczas służby w Legionach Polskich i w okresie od kwietnia do września 1919 roku ukończył kurs telemechaniczny oraz kurs dla majstrów wojskowych, a od września 1919 roku do września 1939 roku był instruktorem w szkole mechaników w Centrum Wyszkolenia Łączności w Zegrzu k/ Warszawy.
Posiadał stopień chorążego.
Książeczka wojskowa nr 13140, 36184.
W Wojsku Polskim pełnił służbę w I baonie telegraficznym Warszawa Cytadela do co najmniej 1929 jako starszy majster wojskowy.
Podczas wojny obronnej 1939 roku był kierownikiem technicznym w Stacji Telegraficznej w Sztabie Głównym WP, a 18.09.1939 roku razem ze stacją telegraficzną przekroczył granicę polsko-rumuńską i do grudnia 1939 roku był tam internowany, a niedługo później wstąpił w szeregi Armii Polskiej we Francji i służył w Centrum Wyszkolenia Łączności. Po upadku Francji w czerwcu 1940 roku Stanisław Leśniak przeniósł się wraz z polskimi jednostkami do Wielkiej Brytanii, gdzie służył do końca II wojny światowej jako kierownik magazynów Pułku Łączności w Centrum Wyszkolenia Łączności w Szkocji.
W lutym 1947 roku został skreślony z ewidencji żołnierzy służących w Centrum Wyszklenia Łączności, a w 05.1947 roku powrócił do kraju i zamieszkał u rodziny w Grudziądzu.
Od 1948 roku prowadził warsztat zegarmistrzowski w Łasinie.
Żona Apolonia Paulina (ur. 10.10.1901 w Przesławicach)
Ślub 25.07.1928 Łasin
Zmarł 18.06.1974 w Łasinie
Pochowany na cmentarzu komunalnym w Łasinie
Odznaczenia:
- Krzyż Niepodległości - Brązowy Krzyż Zasługi - Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
- Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921
- Odznaka Komendy Legionów Polskich
- Odznaka Pamiątkowa Więźniów Ideowych 16/1860
Nasze wspomnienie:
Zawołał nas, w to wierzymy, że chciał, aby go odnaleźć.
Tyle razy chodziliśmy alejkami cmentarza, ale dopiero niedawno ukazał się naszym oczom stary, trochę już zaniedbany grób, z mało czytelną inskrypcją. Wyraźnie rzucił się nam w oczy napis „Legionista”.
Czy ktoś go znał w Łasinie? Kim był? Rozpoczęliśmy poszukiwania.
Okazało się, że nie ma nikogo już z jego rodziny w Łasinie. Grobu jego oraz jego żony Apolonii doglądali byli sąsiedzi. Podkreślali, że „byli to dobrzy ludzie”.
Skoro więc był legionistą, to zwróciliśmy się do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku o potwierdzenie, że jest Żołnierzem Niepodległości.
I rzeczywiście, otrzymaliśmy kilka informacji: legionista, żołnierz II Brygady.
Potem przyszła kolejna wiadomość. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku poinformowało, że na podstawie naszych informacji rozpoczęło kwerendę archiwalną w sprawie wpisu do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski grobu chorążego Stanisława Leśniaka.
Przed zbliżającą się rocznicą śmierci postanowiliśmy (jak to jest tylko możliwe) oczyścić, odświeżyć i oznaczyć grób Żołnierza Niepodległości. Również uporządkowaliśmy i oczyściliśmy grób jego żony, Apolonii. Kto tylko mógł, a było nas sporo – członków Klubu oraz rodziców – ruszył na cmentarz komunalny, aby włączyć się w akcję ratowania grobu Bohatera. Nie było łatwo, ale wspólnymi siłami udało się cel zrealizować. Zapłonęły światełka pamięci, pojawiły się biało czerwone kwiaty, oznaczenie napisem Żołnierz Niepodległości oraz biało – czerwona wstęga, którą zapewne z dumą przyjąłby chorąży Leśniak.
Kolejna radosna wieść przyszła, gdy Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej wpisało do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski mogiłę chorążego Leśniaka pod numerem 5148. Była już tabliczka. Umieścić ją na rozsypującym się nagrobku? Nie.
Prezes Klubu Aleksandra Jankowska zwróciła się z wnioskiem do Instytutu Pamięci Narodowej o sfinansowanie nowego nagrobka. Odpowiedź było pozytywna. Projektem i wykonaniem nowego nagrobka zajął się Pan Marcin Pinker ze swoimi pracownikami. Było sporo pracy, ponieważ stare elementy się posypały i trzeba było dołożyć wkładu. Efektem tych działań jest nowy, piękny i godny Bohatera nagrobek.
Członkowie Klubu Historycznego w Łasinie dbają o tę mogiłę. Jesteśmy przy każdej okazji wydarzeń z życia osobistego i żołnierskiego chorążego Leśniaka.
fotorelacja: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100064916613023&set=a.693152619525286
TVP Bydgoszcz - "Zbliżenia" godz. 18.30 TVP Bydgoszcz od 21.18 min. https://bydgoszcz.tvp.pl/623428/zblizenia