Kontrast:
Czcionka:
A
A
A
2020-03-09 12:24:38

Powszechny Spis Rolny 2020

W jaki sposób można się spisać?

Spis rolny przeprowadzany będzie na terytorium RP w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. Spis obejmie zasięgiem równocześnie cały kraj. Spisywane będą gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą i według stanu na ten dzień.

Powszechny Spis Rolny będzie prowadzany metodami:

Samospis internetowy jest metodą obowiązkową. Przez Internet można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020r. Rolnicy, którzy nie poosiadają dostępu do Internetu lub maja trudności z wypełnieniem formularza mogą skorzystać również z metody:

  • samospisu przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową (tel. 22 279 99 99)

Przez infolinię spisową można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020r.

  • bezpośrednio w najbliższym urzędzie gminy lub urzędzie statystycznym

Każdy urząd gminy i urząd statystyczny w województwie jest zobowiązany do udostepnienia miejsca do samospisu dla rolników. Zwracamy również uwagę, że niektóre urzędy – w związku ze stanem epidemicznym w kraju – mogą mieć zmienione godziny pracy lub ograniczone kontakty bezpośrednie z interesantami.

Przed wizytą proponujemy skontaktować się z najbliższym urzędem gminy/urzędem statystycznym w celu umówienia wizyty. W urzędzie gminy/urzędzie statystycznym można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020 r.

W ramach metod uzupełniających spisu z rolnikami będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi. Jeżeli z użytkownikiem gospodarstwa skontaktuje się rachmistrz spisowy, rolnik ma obowiązek udzielić rachmistrzowi odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.

Rachmistrzowie będą realizowali spis rolny dwoma metodami:

  • wywiad telefoniczny, od 16 września do 30 listopada 2020 r.
  • wywiad bezpośredni, od 1 października do 30 listopada 2020 r.

Rachmistrzowie będą realizowali wywiady bezpośrednie w terenie wyłącznie jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna na terenie kraju i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego. O realizacji wywiadów bezpośrednich przez rachmistrzów będziemy informować na bieżąco na stronie Powszechnego Spisu Rolnego i w mediach.

PSR realizowany jest jako badanie pełne, skierowane do gospodarstw rolnych, osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Zakres, formę i tryb przeprowadzenia spisu, tryb prac związanych z przygotowaniem i opracowaniem wyników spisu reguluje ustawa o powszechnym spisie rolnym w 2020r. przyjęta przez Prezydenta RP. Udział w spisie jest obowiązkowy. Brak udziału w spisie rolnym może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.

W ramach popularyzacji spisu rolnego został rozesłany list od Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który osobiście zachęca wszystkich objętych obowiązkiem spisowym rolników do wzięcia udziału w tym najważniejszym badaniu rolniczym w Polsce.  Więcej na temat listu Prezesa GUS.

Uruchomiliśmy również infolinię spisową o numerze 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora), z którą można się kontaktować w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących spisu rolnego. Uzyskać tam będzie można pomoc w wypełnieniu formularza spisowego, zweryfikować tożsamość rachmistrza terenowego, upewnić się czy nasze gospodarstwo jest objęte obowiązkiem spisowym czy zgłosić fakt, że już nie prowadzimy gospodarstwa rolnego.

 

-----------------------------------------------------------

Dyżury Gminnego Biura Spisowego w Łasinie


Gminne Biuro Spisowe w Łasinie informuje, że z dniem 01.09.2020 roku rozpoczął się Powszechny Spis Rolny, który potrwa do 30.11.2020 roku.


W celu dokonania samospisu Gminne Biuro Spisowe w Łasinie zapewnia stanowisko komputerowe do przekazania danych tą metodą. Przed zaplanowaną wizytą w siedzibie GBS prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny, w celu zapewnienia niezbędnej pomocy w zakresie obsługi interaktywnej aplikacji do samospisu.
Na czas trwania Powszechnego Spisu Rolnego 2020 Gminne Biuro Spisowe w Łasinie prowadzi dyżury w celach informacyjnych i interwencyjnych.
Dyżury są pełnione od 01 września do 30 listopada 2020 r. w godzinach pracy Urzędu tj. od poniedziałku do piątku w godz. 715-1515 przez członków GBS w Łasinie:
Renata Janczak - Z-ca GKS 56 466 50 43 (wew. 22)
Robert Belzyt - Koordynator gminny 56 466 50 43 (wew. 28)
Katarzyna Filbrandt - Członek GBS 56 466 50 43 lub 56 466 50 44
Natalia Wesołowska - Członek GBS 56 466 50 43 lub 56 466 50 44
Po godzinach pracy Urzędu dyżur telefoniczny od poniedziałku do piątku do godz. 20:00 pełniony jest pod numerem tel. 506 878 413



Gminny Komisarz Spisowy
/-Rafał Kobylski-/

-------------------------------------------------------

Witryna Intenetowa Powrzechnego Spisu Rolnego

 

Powszechny Spis Rolny 1.09-30.11.2020 r.

 

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Łasin – Gminnego Komisarza Spisowego w sprawie  naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych do przeprowadzenia Powszechnego Spisu Rolnego  na terenie Miasta i Gminy Łasin w 2020r.

 

 

Najbliższy Powszechny Spis Rolny przeprowadzony będzie w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r.

Obecnie trwają prace organizacyjne i przygotowawcze do spisu rolnego. Ustawa reguluje zakres, formę i tryb przeprowadzenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego powszechnego spisu rolnego w 2020 r., oraz zakres, formę i tryb prac związanych z przygotowaniem i opracowaniem wyników spisu.

Spis rolny będzie prowadzony w gospodarstwach rolnych:

  • osób fizycznych (gospodarstwach indywidualnych),
  • osób prawnych,
  • jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych poprzez:

  • samospis na stronie internetowej GUS i spisu rolnego,
  • odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego,
  • odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne.

W spisie rolnym będą zbierane dane, dotyczące m.in.: osoby kierującej gospodarstwem rolnym, położenia gospodarstwa na obszarach o ograniczeniach naturalnych, osobowości prawnej, typu własności użytków rolnych, produkcji ekologicznej, rodzaju użytkowanych gruntów, powierzchni zasiewów według upraw, powierzchni nawadnianej, zużycia nawozów mineralnych i organicznych, pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych, rodzaju budynków gospodarskich, a także wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.