Kontrast:
Czcionka:
A
A
A
2016-09-02 12:38:53

Dożynki Gminne Łasin 2016 (Podsumowanie, Galerie)

W sobotę 27 sierpnia br. w Łasinie odbyły się Dożynki Gminne. Organizatorem tegorocznych dożynek był Burmistrz  Miasta i Gminy Łasin oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu  w Łasinie. Korowód dożynkowy, który poprowadził chór "Złote Kłosy" przemaszerował sprzed Urzędu Miasta do kościoła Św. Katarzyny gdzie odbyła się Dziękczynna Msza Święta, którą koncelebrował proboszcz parafii ks. kanonik Grzegorz Grabowski. Następnie korowód  udał się na Amfiteatr przy Jeziorze Zamkowym, gdzie o godzinie 15:30 rozpoczęły się uroczystości dożynkowe.

Oficjalną część uroczystości rozpoczął gospodarz dożynek Pan Rafał Kobylski Burmistrz Miasta i Gminy Łasin, który uroczyście powitał mieszkańców miasta i gminy Łasin oraz zaproszonych gości. Następnie Starostowie Dożynek Pani Lidia Dulińska z Jakubkowa i Pan Darek Madej z Zawdy dokonali ceremoniału przekazania darów z tegorocznych zbiorów oraz chleba. W dalszej części uroczystości swoje przemówienia wygłosili zaproszeni goście wśród których znaleźli się,  Pan Krzysztof Klonowski Przewodniczący Rady Powiatu Grudziądzkiego oraz Pan Rafał Radacki Przewodniczący Rady Miejskiej Łasin.

Następnie Pan Marek Czarnuch Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łasinie ogłosił konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, wkrótce swoją pracę rozpoczęło jury powołane przez organizatorów do oceny wieńców dożynkowych, w składzie:

Pani Renata Janczak - przewodnicząca jury (Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Łasin)

Pan Krzysztof Klonowski - członek jury (Przewodniczący Rady Powiatu Grudziądzkiego)

Pan Rafał Radacki - członek jury (Przewodniczący Rady Miejskiej Łasin)

Komisja oceniła 8 wieńców przygotowanych przez Sołectwa: Nogat, Przesławice, Szynwałd, Jakubkowo, Szonowo, Jankowice, Stare Błonowo, Huta Strzelce.

Zostało także zaprezentowanych 9 Kół Gospodyń Wiejskich: Plesewo, Przesławice, Szynwałd, Jakubkowo, Łasin Wybudowanie, Jankowice, Zawda, Goczałki, Kozłowo. 

Odbył się również jak co roku Turniej Sołectw, do którego zgłosiły się 4 Sołectwa: Jankowice, Huta Strzelce, Stare Błonowo, Łasin Wybudowanie. Przeprowadzono następujące konkurencje sportowo-rekreacyjne: wyścig narciarski - slalom na nartach, taśmociąg - transport sołtysa, bieg "zakręconych" oraz rozegrano turniej piłki siatkowej.

Część artystyczną uroczystości dożynkowych rozpoczął występ chóru "Złote Kłosy" działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Jabłonowie Pomorskim, w którego skład wchodzą członkowie Klubu Seniora. Następnie odbył się recital Hanny Florek, poetki i pieśniarki żuławskiej. Kolejną prezentacją był występ regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "POWIŚLE", który prowadzi Pani Ewa Jamrozek przy Kwidzyńskim Centrum Kultury. Zespół "Powiśle" jest opiekunem polskiej sztuki ludowej, która prezentując piękne tańce i pieśni Regionu Dolnego Powiśla podtrzymuje tradycje polskiego folkloru. W swej 55-letniej historii zespół może poszczycić sie wieloma artystycznymi osiągnięciami, nagrodami i wyróżnieniami, przez okres swojej działalności dał ok. 570 koncertów, a przez jego struktury przewinęło się tysiące ludzi. Kolejnym zespołem, który zaprezentował się na scenie była formacja "SUMMER NIGHT" powstała w 2008 r. w Ełku. Założycielem, liderem, wokalistą oraz twórcą tekstów i muzyki jest Maciej Wawiórko. Zespół miał przyjemność występować na jednej scenie z wieloma gwiazdami światowego formatu  m.in. Boney M, Vengaboys, Fun Factory, Jurij Szatunow, Snap czy Francesco Napoli. Zespół koncertuje głównie na festynach, dożynkach, dniach miast oraz gmin i innych imprezach plenerowych  a także klubach. Gwiazdą wieczoru była pochodząca z Nakła Śląskiego TERESA WERNER. W wieku 16 lat przyszła artystka zdała egzamin do Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie.Od tamtej pory muzyka stała się dla Teresy Werner prawdziwą pasją. Występowała na scenach największych teatrów świata, w tym m.in. Carnegie Hall, Broadway. Koncertowała  na kilku kontynentach: Europa, Afryka, Azja, Ameryka Północna. W 1991 roku reprezentowała zespół "Śląsk" na Festiwalu Piosenki Ludowej w Republice Południowej Afryki, gdzie zajęła pierwsze miejsce. Dziś nadal zajmuje się muzyką, jest jedną z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Po koncertach publiczność bawiła się podczas zabawy tanecznej przygotowanej przez  M-GOKiS Łasin.

Burmistrz Miasta i Gminy Łasin Pan Rafał Kobylski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pani Renata Janczak, Przewodniczący Rady Powiatu Grudziądzkiego Pan Krzysztof Klonowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Łasin oraz Starostowie Dożynek Pani Lidia Dulińska i Pan Darek Madej wręczyli Sołectwom nagrody pieniężne, puchary, statuetki oraz dyplomy:


w Turnieju Sołectw:

I m - Sołectwo Huta Strzelce

II m - Sołectwo Jankowice

III m - Sołectwo Stare Błonowo

za udział: Łasin Wybudowanie

Konkurs Wieńców Dożynkowych:

I m - Sołectwo Jankowice

II m - Sołectwo Huta Strzelce

III m - Sołectwo Przesławice

za udział: Nogat, Szynwałd, Jakubkowo, Szonowo, Stare Błonowo

Podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich: Plesewo, Przesławice, Szynwałd, Jakubkowo, Łasin Wybudowanie, Jankowice, Goczałki, Kozłowo, Zawda

Fundatorami bonów pieniężnych, pucharów, statuetek był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Łasinie oraz Firma VIVAT Pana Krzysztofa Klonowskiego.

 

 Organizatorzy Dożynek Gminnych składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom imprezy:

 

Młyny SZCZEPANKI   P. prezes Tomasz Michalczyk

Firma BECZKOPOL Łasin  P. prezes Jan Jagos

Firma BESPOL Łasin   P. prezes Zbigniew Bulera

Bank Spółdzielczy Łasin  P. prezes Wiesław Drożdża

Gospodarstwo Rolne Łasin   P. prezes Andrzej Michalczyk

Firma Agromex Krystochowicz Sp.j. Kurzętnik (maszyny rolnicze)

Stadnina Koni Nowe Jankowice p. Prezes Andrzej Mandecki

Warsztaty Mechaniczne Stadniny Koni Nowe Jankowice

Gospodarstwo Rolne  Łasin   Państwo Wioletta i Zbigniew Plitt

Firma VIVAT Łasin   Krzysztof Klonowski

Zajad- Motel BUMERANG Szczepanki   Państwo Barbara i Grzegorz Wszołek

Firma Turystyczno – Handlowo – Usługowa Łasin    P. Agnieszka Rybińska

Kwiaciarnia MARIOLA Łasin, P. A. Arndt, P. A. Kruczkowska

 Cukiernia Łasin   Państwo Urszula i Stanisław Trojanowscy

Firma AGRO-CZĘŚCI  Łasin P. Leszek Stasiak, P. Krzysztof Stasiak

F.U.H  Auto-Serwis, Stacja LPG   Łasin    P. Adam Rybiński

Zakład Przetwórstwa Mięsa Grudziądz   Państwo Ewa i Roman Aniołkowscy

Sklep Spożywczy Łasin   P. Danuta Gołębiewska

Sklep Ogólno Przemysłowy NINA Łasin   P. Elżbieta Dobrzańska

"Bar u Andrzeja" Łasin  P. Paweł Filbrandt

Firma TRAKT Łasin   P. Mariusz Błażejewicz

27.08.2016 * DOŻYNKI GMINNE - ŁASIN 2016

27.08.2016 * DOŻYNKI GMINNE - ŁASIN 2016 * KONCERT TERESY WERNER

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.