2019-04-02 07:45:32
Szkoły i Przedszkole
Udział szkół w projektach unijnych i programach ministerialnych.
W roku szkolnym 2018/2019 w szkołach podstawowych Miasta i Gminy Łasin rozpoczęto realizację projektu ”Kompetencje kluczowe mogą być coolowe” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach projektu uczniowie uczestniczą w następujących zajęciach dodatkowych:
- 104 uczniów w zajęciach wyrównawczych z matematyki,
- 72 uczniów w zajęciach z matematyki z TIK prowadzonych metodą eksperymentu,
- 7 uczniów w zajęciach z przyrody prowadzonych metodą eksperymentu,
- 64 uczniów w zajęciach wyrównwaczych z języka niemieckiego,
- 64 uczniów w zajęciach z języka niemieckiego dla uczniów uzdolnionych,
- 32 uczniów w zajęciach wyrównwaczych z języka angielskiego,
- 32 uczniów w zajęciach z języka angielskiego dla uczniów uzdolnionych.
Projekt przewiduje ponadto realizację 160 godzin na udzielanie pomocy psychologicznej dla wszystkich uczestników projektu. Ponadto w 9 grupach realizowane będą zajęcia logopedeczne.
Dodatkowe zajęcia w szkołach realizowane będą do grudnia 2019 r.
W ramach projektu przeszkolnych zostanie 20 nauczycieli w zakresie nauczania metodą eksperymentu i wykorzystania TIK na zajęciach z przyrody, matematyki i językach obcych.
Szkoły wyposażone zostaną w sprzęt elektroniczny, o łącznej wartości przeszło 105 000 zł, w tym laptopy, monitory interaktywne, tablice multimedialne, roboty oraz pomoce dydaktyczne do pracowni przyrodniczej i pracowni językowych.
Miasto i Gmina Łasin uczestniczy również w projekcie „Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie kujawsko-pomorskim" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach projektu przedstawiciele 30 gmin i powiatów z województwa kujawsko-pomorskiego uczestniczyli w kursie przygotowującym struktury oświatowe w samorządach do wdrażania działań rozwojowych w obszarze oświaty. W każdej z jednostek samorządowych uczestniczących w projekcie wypracowany został, we współpracy z doradcą, lokalny plan rozwoju oświaty oraz wspomagania szkół w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów.
Każdy samorząd poza wsparciem szkoleniowym i doradczym ma możliwość włączenia się w prace sieci współpracy, w ramach których, między innymi, będą rozwijane wątki tematyczne związane z rozwijaniem kompetencji kluczowych, przywództwem w oświacie, zmianami w prawie oświatowym.
W szkołach realizowane są, ciszące się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, Programy Ministerstwa Sportu i Turystyki: "Umiem pływać ", ” Szkolny Klub Sportowy” , "Narodowy Projekt Rozwoju Kolarstwa Poziom Pierwszy 0 - Upowszechnianie Sportu w Szkółkach Kolarskich”.
W 2019 r. w programie powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” udział weźmie około 90 uczniów z klas trzecich szkół podstawowych, którzy uczestniczyć będą w 20 godzinnych zajęciach sportowych na basenie w Wąbrzeźnie, podczas których nabędą podstawowe umiejętności pływania oraz zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpiecznego przebywania w wodzie i w pobliżu akwenów wodnych.
W Programie ”Szkolny Klub Sportowy" uczestniczyć będzie około 135 uczniów szkół podstawowych. Program polega na zorganizowaniu i prowadzeniu w szkołach przez 35 tygodni, w okresie od 1 lutego do 31 grudnia 2019 r., systematycznych zajęć sportowych dwa razy w tygodniu dla każdego uczestnika.
W „Narodowym Projekcie Rozwoju Kolarstwa Poziom Pierwszy 0 - Upowszechnianie Sportu w Szkółkach Kolarskich” kolarstwo uprawia 15 uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy programu uczestniczą w treningach trzy razy w tygodniu przygotowując się do rywalizacji w zawodach ogólnopolskich szkółek kolarskich.